План воспитательной и идеологической работы

Выпіска з гадавога плана ДУА“Парахонская  сярэдняя   школа” Пінскага раёна

На 2021/2022 навучальны год

 

Раздзел 4. Арганізацыя выхаваўчай работы

4.1.  арганізацыя акцый , конкурсаў, фестываляў, аглядаў

 

Тэрмін

Змест

Адказныя

1.

01.09

Урачыстая лінейка, прысвечаная Дню ведаў.

Першы урок “Адзінства беларускага народа – аснова незалежнай краіны”

Токар Н.А.,

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

2.

верасень

Школьны этап Рэспубліканскай выставы-конкурса дзіцячай творчасці “АрхНавацыя-2021”

Еўтух І.М.,

Шпакоўская В.М.

3.

13.09 – 18.09

Тыдзень народнага адзінства

 Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

4.

1 тыдзень верасня

Рэйд  «Дзелавы стыль адзення» 

Адміністрацыя ўстановы

5.

06.09 – 11.09

Акцыя ў рамках Сусветнага дня прадухілення самагубстваў

Гурын Ю.В., класныя кіраўнікі

6.

11.09

Акцыя “Ты адзін з нас”

Еўтух І.М.

7.

18.09

Свята, прысвечанае Дню нараджэння БРПА

Еўтух І.М.

8.

3-4 тыдні верасня

Акцыі “Дапамога адзінокім жыхарам вёскі”,  “Міласэрнасць” да Дня сталых людзей.

Еўтух І.М., Гурын Ю.В., кіраўнікі

9.

4 чацвер месяца

Адзіны дзень інфармавання “ШАГ”- “Школа Актыўнага Грамадзяніна”

Класныя VIII -XI класаў

10.

1 і 3 чацвер месяца

Адзіны дзень інфармавання “ШАГ”- “Школа Актыўнага Грамадзяніна” у IX класах

Валчковіч Г.Р.

11.

верасень – снежань

Мерапрыемствы, , прысвечаныя 920- годдзю з дня нараджэння Ефрасініі Полацкай.

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

12.

верасень

Конкурс дзіцячага малюнка  «Святость земли белорусской»

 Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

13.

кастрычнік

Конкурс дзіцячага малюнка  «Красота Божественного мира»

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

14.

кастрычнік

Тыдзень маці «Всё на земле начинается с матери»

Токар Н.А.

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

15

кастрычнік

Школьны этап Рэспубліканскай выставы-конкурса дэкаратыўна-прыкладной творчасці навучэнцаў “Калядная зорка”

  педагогі дадатковай адукацыі

16.

лістапад

Школьны этап  абласной выставы дзіцячай творчасці “Радужный калейдоскоп”

педагогі дадатковай адукацыі

17.

лістапад

Школьны этап абласнога конкурса фатаграфій “Мгновения туристского сезона”

 Еўтух І.М.

18.

лістапад

Школьны этап конкурса дзіцячых малюнкаў “Моя безопасность – безопасность труда моих родителей”

 Еўтух І.М.

19.

лістапад

Школьны этап рэспубліканскага конкурса “ТехноЁлка”

Банцэвіч І.М.

Шпакоўская В.М.

20.

лістапад

Акцыя “Лістапад”

класныя кіраўнікі I-XI класаў

21.

11.11

Акцыя, прысвечаная да Міжнароднага дня энэргазберажэння

Токар Н.А.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

22.

19.11

Міжнародны дзень адказу ад курэння

Лаўрэнка В.С., класныя кіраўнікі

23.

лістапад,

сакавік

Конкурс па збору макулатуры, непрыдатнага матэрыялу

класныя кіраўнікі I-XI класаў

24.

снежань

Школьный этап раённага конкурса “Мой поспех у маіх руках”

Еўтух І.М.

25.

снежань

Удзел у Міжнародным дзіцяча-юнацкім літаратурным конкурсе імя І. С. Шмялёва «Лето Господне»

Парчук Н.П., Крупеніч Т.Я.,

Берднік Г.С.

26.

01.12-11.12

Акцыя міласэрнасці да Дня інвалідаў

Еўтух І.М.

27.

01.12-04.12

Акцыя, прысвечаная Сусветнаму Дню прафілактыкі ВІЧ-інфекцыі і СНІДа

 СППС, Еўтух І.М., класныя кіраўнікі V-XI класаў

28.

06.12-11.12

 Тыдзень прававых ведаў “У свеце  правоў і абавязкаў”

Лаўрэнка В.С., класныя кіраўнікі I-XI класаў

29.

27.12-31.12

Навагоднія ранішнікі, навагодняя дыскатэка

Токар Н.А.,

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

30.

снежань

Дабрачынныя акцыі “Нашы дзеці”, “Чудеса на Рождество”

Токар Н.А.,

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

31.

снежань

Арганізацыя музычна-гульнявых праграм у   рамках праекта «Грани милосердия» для дзяцей-інвалідаў

Гурын Ю.В., Лаўрэнка В.С.

32.

06.12-18.12

Акцыя “Птушыная сталоўка”

 

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-IX класаў

33.

снежань – люты

Акцыя “Падтрымаем птушак”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

34.

1-2 тыдні снежня

Творчая майстэрня “Упрыгожым школу”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

35.

3-4 тыдні снежня

Акцыя “Снегапад”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

36.

студзень

Конкурс творчых літаратурных работ навучэнцаў «Свет Православия»

 Парчук Н.П., Крупеніч Т.Я., Дубіна Г.П., Берднік Г.С.

37.

студзень

Конкурс чытальнікаў «Христос рождается - славьте!»

 Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

38.

студзень

Школьны этап выставы-конкурса інавацыйнай і тэхнічнай творчасці навучэнцаў “Технический баттл”

Банцевіч І.М., класныя кіраўнікі V-XI класаў

39.

1 тыдзень студзеня

Акцыя “Ветэран жыве побач”

 

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

40.

10.01-15.01

Рэйд  «Дзелавы стыль адзення» 

Адміністрацыя ўстановы

41.

студзень

Школьны этап абласной выставы дзіцячай творчасці “Стоит на страже Родины солдат”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

42.

люты

Школьны этап рэспубліканскага конкурса экалагічных фатаграфій і малюнкаў “Созидая, не разрушай”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

43.

люты

Школьны этап абласнога конкурса “Твоя минута славы”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

44.

люты

Школьны этап рэспубліканскага конкурса “Піянер года - 22”

Еўтух І.М.

45.

08.02

Дзень юнага героя-антыфашыста “Мы заўсёды помнім”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

46.

07.02-12.02

Тыдзень псіхалогіі

Гурын Ю.В.

47.

15.02 – 24.02

Дэкада патрыятызму.

Патрыятычная гадзіна “Афганістан – наш вечны боль”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

48.

21.02

Мерапрыемствы да Міжнароднага дня роднай мовы

Настаўнікі беларускай мовы і літаратуры

49.

сакавік

Школьны этап конкурса на распрацоўку настольных гульняў “Піянерская гульня”

Еўтух І.М.

50.

01.03 - 05.03

Акцыя “Свет без наркотыкаў”

СППС

51.

03.03

Экалагічная гадзіна “Сусветны дзень дзікай прыроды”

Класныя кіраўнікі  I -IV класаў

52.

15.03 – 19.03

Акцыя “Мы – грамадзяне Рэспублікі Беларусь”

Урачыстае ўручэнне падарунка прэзідэнта “Я – грамадзянін Рэспублікі Беларусь”

Токар Н.А.,

Савіла М.М., класныя кіраўнікі I-XI класаў

53.

21.03-26.03

Тыдзень праваслаўнай кнігі.Тыдзень дзіцячай кнігі і музыкі. Канцэрты Парахонскай ДШМ. 

Савіла М.М., класныя кіраўнікі I-XI класаў

54.

4-5 тыдні сакавіка

Працоўныя дэсанты “Утульны клас”

Акцыя “Чыстая тэрыторыя ”

 класныя кіраўнікі I-XI класаў

55.

сакавік

Месячнік  прафарыентацыі “Крок у будучыню”

 

Гурын Ю.В.

класныя кіраўнікі I-XI класаў

56.

красавік

Конкурс краязнаўчых буклетаў «Дорогою добра. Православное Полесье»

Парчук Н.П.,

Дубіна Г.П.

57.

красавік

Раённы фотаконкурс «Красота

Божьего мира»

 

 Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

58.

04.04-09.04

Мерапрыемствы да Сусветнага дня здароўя “Мы выбіраем ЗЛЖ”

 

класныя кіраўнікі I-XI класаў

59.

11.04-16.04

Тыдзень прававых ведаў                                “Закон і парадак” 

Лаўрэнка В.С.

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

60.

25.04 – 30.04

Мерапрыемствы  “Чарнобыль –   боль Зямлі”

 

класныя кіраўнікі I-XI класаў

61.

красавік

Месячнік па добраўпарадкаванні і азеляненні тэрыторыі

 

Еўтух Г.М.

класныя кіраўнікі I-XI класаў

62.

красавік

Удзел у спаборніцтвах на лепшыя клубы  ЮІДР, ЮВП

 

Педагогі дадатковай адукацыі

63.

красавік

Школьны этап рэспубліканскага  творчага конкурса “Соблюдаем законы дорог”

класныя кіраўнікі V-XI класаў

64.

май

Конкурс вырабаў «Пасхальный благовест»

класныя кіраўнікі I -IV класаў

65.

май

 Пасхальная ярмарка і тэматычная выстава работ навучэнцаў.

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі

66.

май

Акцыя «Подарунакк ветэранам сваімі рукамі»

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі V – VII класаў

67.

07.05

Дзень Дзяржаўнага Герба і Сцяга РБ

Еўтух І.М.

 

02.05 - 09.05

Вахта Памяці, прысвечаная  святу Вялікай Перамогі “Вайна - гэта боль”

Акцыя “Памяць”

Еўтух І.М.

класныя кіраўнікі I-XI класаў

68.

май

Тыдзень, прысечаны ролі сям’і ў ддухоўна-маральным выхаванні дзяцей.

Лаўрэнка В.С.,

Гурын Ю.В.

69.

16.05-21.05

Тыдзень піянерскага сяброўства.

Еўтух І.М.

70.

14.05

 

 Акцыя “Дом без адзіноты”

 

СППС, класныя кіраўнікі

71.

23.05-28.05

 

Акцыя да Сусветнага дня без тытуню “Мы супраць тытуню!”

Лаўрэнка В.С.

72.

май

Экалагічныя дэсанты на тэрыторыі школы

настаўнікі ГКП

73.

27.05

Свята “Развітанне з пачатковай школай”

Макей Т.А.

Малышчыцкая Н.П.

74.

31.05

Урачыстая лінейка “Апошні званок”

Еўтух І.М.,

класныя кіраўнікі I-XI класаў

75.

На працягу года

Правядзенне экскурсій на тэму “Пінск праваслаўны”, турысцкіх і краязнаўчых экскурсій, паломніцкіх мерапрыемстваў па маршрутах, звязанных з беларускімі праваслаўнымі святынямі.

класныя кіраўнікі I-XI класаў

76.

На працягу года

Арганізацыя  праектаў, акцый, конкурсаў, квэстаў сярод навучэнцаў у  рамках правослаўнага  краязнаўства

Валчковіч Г.Р., Дубіна Г.П., Еўтух І.М.

77.

На працягу года

Правядзенне цыкла мерапрыемстваў «Беседы о нравственности»

 

 класныя кіраўнікі I-XI класаў

78.

На працягу года

Тэматычныя сустрэчы, кпуглыя сталы, гутаркі па духоўна-маральных тэмах. Цыкл тэматычных гутарак па гісторыі Праваславія і ролі яго ў фарміраванні культуры і дзяржаўнасці беларускага народа.

 класныя кіраўнікі I-XI класаў

 

 

4.2. рэалізацыя сацыяльна-значных праектаў

 

Тэрмін

Змест

Адказны за правяд­зенне

1

на працягу года

Праект шостага школьнага дня

Токар Н.А.

2

на працягу года

Інфармацыйны праект “Школа – тэрыторыя здароўя”

Токар Н.А.

 

4.3. ажыццяўленне  валанцерскай дзейнасці

 

Тэрмін

Змест

Адказныя

1

да 01.10

Акцыя “Клопат” (да Дня пажылых людзей)

Еўтух І.М.

2

красавік

Акцыя “Памяць”

Еўтух І.М.

Класныя кіраўнікі

3

02.10

 Віншаванне настаўнікаў– ветэранаў

  Еўтух І.М.

Гурын Ю.В.

4

на працягу года

Работа аб’яднання па інтарэсах “Бумеранг”

Гурын Ю.В.

5

на працягу года

Аказанне пасільнай дапамогі пажылым людзям, якія пражываюць самі, людзям з інваліднасцю

Еўтух І.М.

Гурын Ю.В.